Načítání

Ing. Jan Plecháč
+420 603 233 980 info@bepor.eu

AUTO - novinky

30. ledna 2024

Dnes přinášíme informace o novinkách v řidičských oprávněních a dokladech. Dále se pak můžete těšit na novinky o přestupcích a v oblasti pojištění a povinného ručení. Nezapomeňte zkontrolovat platnost Školení řidičů vašich zaměstnanců.


Řidičská oprávnění


1. Vozidla nad 3,5 t s alternativním pohonem

Osoba, která je držitelem řidičského oprávnění sk. B nejméně dva roky, může řídit i vozidla, jejichž největší dovolená hmotnost překračuje 3500 kg, ale není vyšší, než 4250 kg. Musí se však jednat jen o vozidla s alternativním pohonem (LPG, CNG…), určená pro přepravu nákladu, kde navýšení hmotnosti přes 3500 kg je způsobeno pouze vestavěným pohonným systémem.


2. Sněžný skútr

Držitel ŘO sk. B je po dovršení věku 21 let oprávněn řídit rovněž sněžný skútr.


3. Sk. B od 17 let

ŘO sk. B lze získat již po dovršení 17 let věku. Až do dovršení 18. roku však smí řídit pouze pod vedením mentora. Řízení s mentorem je upraveno § 83a zák. č. 361/2000 Sb.


Doklady


1. Doklady na cestách

Není potřeba mít při řízení u sebe řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla, případně průkaz profesní způsobilosti řidiče. Tato změna se samozřejmě týká jen dokladů vydaných a registrovaných v ČR a samozřejmě jen při tuzemských cestách. Změna se týká i potvrzení o zdravotní způsobilosti – vozit jej s sebou musejí pouze řidiči starší 65 let.


2. Zrušení technického průkazu 

Osvědčení o registraci vozidla část II. (velký TP) již není vydáván, ORV část I. (malý TP), je rozšířena o některé údaje. U stávajících vozidel budou oba ORV odebrány až při nejbližším úkonu na registru vozidel a vystaví se nový doklad.